Vitamín K je pro nás nezbytný vitamín, který podporuje správnou srážlivost krve a zdravé kosti. Vyskytuje se ve dvou formách, K1 a K2.
Vitamín K1 pochází hlavně z listové "zelené" zeleniny.
Vitamin K2 se vyskytuje v živočišných bílkovinách a fermentovaných potravinách.
V tomto článku se dozvíte o vitamínu K2, jeho funkcích a jak se liší od K1. Popisujeme také zdroje K2 ze stravy, zdravotní přínosy, doporučený denní příjem, příznaky nedostatku a vhodné doplnění tohoto vitamínu i pomocí doplňků stravy.
Co je vitamín K?
Vitamín K se vztahuje na skupinu vitaminů rozpustných v tucích, které tělo potřebuje k produkci proteinu zvaného protrombin, který podporuje srážení krve a reguluje metabolismus kostí.
Tento vitamín se vyskytuje ve dvou hlavních formách:
- Vitamin K1 , neboli fylochinon, se přirozeně vyskytuje v tmavé listové zelenině a je hlavním potravinovým zdrojem vitamínu K.
- Vitamin K2 neboli menachinon je přítomen v malých množstvích v mase orgánů a fermentovaných potravinách. Střevní bakterie také produkují vitamín K2.
Funkce vitamínu K
Tělo potřebuje oba typy vitamínu K k produkci protrombinu, proteinu, který hraje zásadní roli při srážení krve, metabolismu kostí a zdraví srdce. Vitamín K také pomáhá usnadnit produkci energie v mitochondriích buněk.
Vitamín K1 se primárně podílí na srážení krve. K2 může mít v těle rozmanitější škálu funkcí.
Vitamín K má antioxidační vlastnosti. Chrání buněčné membrány před poškozením v důsledku přebytku volných radikálů.
K1 vs. K2
Vitamíny K1 a K2 mají různé chemické struktury.
K1 je primární formou vitamínu a je přítomen hlavně v zelené listové zelenině. Tělo však má potíže se vstřebáváním vitamínu K1 z rostlin.
Vitamín K je rozpustný v tucích, takže konzumace tuků ve stravě, jako je máslo nebo rostlinné oleje, může zlepšit vstřebávání vitamínu K1 z rostlin v těle.
Bakterie ve střevě mohou syntetizovat vitamín K1 na vitamín K2. Také fermentované potraviny, maso a mléčné výrobky obsahují malé množství vitamínu K2.
Tělo ukládá vitamíny K1 a K2 odlišně. K1 se hromadí v játrech, srdci a slinivce břišní. K2 se vyskytuje ve vysokých koncentracích v mozku a ledvinách.
Nejlepší zdroje ze stravy
Listová (zelená) zelenina obsahuje vitamín K1.
Některé potraviny jsou bohaté na vitamín K1 a vitamín K2 je mnohem méně běžný. Bakterie ve střevě mohou přeměnit různé množství vitamínu K1 na K2.
Fermentované potraviny jsou dobrým zdrojem vitamínu K2.
Také proto, že je rozpustný v tucích, obsahuje maso z orgánů a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku poměrně značné množství vitamínu K2. Naopak libové maso, jako je drůbež, není dobrým zdrojem K2.
Potravinové zdroje vitamínu K1:
- špenát
- kapusta
- listový salát
- tuřín
- brokolice
- mrkev
- rostlinné oleje
- borůvky
- hrozny
Potravinové zdroje vitamínu K2:
- natto - tradiční japonský pokrm z fermentovaných sójových bobů
- kysané zelí
- mléčné výrobky - zejména tvrdé sýry
- játra a jiné orgány
- hovězí
- vepřové
- žloutky
- kuře
- tučné ryby - hlavně losos
Zdravotní přínosy vitamínu K2
Kromě zásadní role při srážení krve a hojení ran má vitamín K2 řadu dalších zdravotních výhod. Některé z nich probereme níže.
Zdraví srdce
Vitamín K2 může snížit riziko kardiovaskulárního poškození a zlepšit celkové zdraví srdce.
K2 aktivuje protein, který zabraňuje tvorbě vápenatých usazenin ve stěnách cév - strava s vysokým obsahem přírodního vitamínu K2 může snížit riziko srdeční choroby.
Zdraví kostí
Vitamin K2 podporuje zdravou kostní minerální hustotu karboxylací osteokalcinu, proteinu, který váže vápník do kostí.
Úzkost a deprese
Vysoká hladina glukózy v krvi může zvýšit riziko rozvoje deprese , úzkosti a kognitivních poruch.
Studie z roku 2016 zkoumala účinky vitamínu K2 u potkanů s metabolickým syndromem, vysokou hladinou glukózy v krvi a příznaky úzkosti, deprese a deficitu paměti.
Po 10 týdnech léčba vitaminem K normalizovala hladinu glukózy v krvi a snížila příznaky úzkosti a deprese.
Rakovina
Vitamín K2 má antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci chránit před rakovinou . Navíc zjištění naznačují, že K2 může potlačovat genetické procesy, které vedou k růstu nádoru .
Doporučený denní příjem
Doporučují denní příjem je max. 120 mikrogramů (mcg) vitamínu K pro dospělé muže a 90 mikrogramů pro dospělé ženy.
Neexistuje žádné konkrétní doporučení pro vitamín K2.
Příznaky nedostatku
Při vážném nedostatku se prodlužuje doba srážení krve, takže člověk je náchylnější k tvorbě modřin, krvácení - zvyšuje se riziko krvácení.
Nedostatek vitamínu K může také snížit mineralizaci kostí, což může vést k osteoporóze.
Některé léky mohou ovlivnit hladinu vitamínu K v těle. Například dlouhé cykly antibiotik mohou zabít střevní bakterie, které produkují vitamín K. Některé léky na snížení cholesterolu mohou také narušit schopnost těla absorbovat vitamín K.