Jak přirozeně zvýšit testosteron:
25 osvědčených způsobů

1. Méně se stresuj
Stres podporuje tvorbu hormonu kortizolu, který zabíjí Váš testosteron. Kortizol je katabolický hormon, který potlačuje tvorbu testosteronu a snižuje jeho tvorbu. Důvodem je látka prengenolon, která slouží jako stavební kámen dalších hormonů jako je progesteron, estrogen, kortizol a testosteron.
Zvýšený kortizol v těle pohlcuje prengenolon pro svou vlastní tvorbu a proto již nezbývá prostor pro tvorbu testosteronu.
PRO MAXIMÁLNÍ SLEVU
ZADEJ KÓD: TESTO25
2. Naspi 7-8 hodin denně
Nedostatek spánku po dobu jednoho týdne (5 hodin za noc) dokázal snížit hladinu testosteronu u zdravých mužů o 15%.
V jiné studii bylo změřeno, že muži spící 4 hodiny za noc mají v průměru hladinu testosteronu 200-300 ng/dL v porovnání s muži spícími 8 hodin za noc, u kterých se testosteron pohybuje okolo 500 -700 ng/dL.
Další studie na 531 mužích potvrdila, že delší doba spánku je spjata s vyšší hladinou testosteornu. Dle výsledků dokáže hodina spánku navíc zvýšit hladinu testosteronu o 15 %.

3. Dej tělu vitamíny a minerály
Možná jedním z nejjednodušších způsobů, jak výrazně zvýšit přirozenou produkci testosteronu, je dodat tělu nezbytné vitamíny a minerály. Vaším hlavním cílem by mělo být získávat veškeré důležité mikroživiny z potravy, především ze zeleniny a ovoce. Dobrou volbou je sáhnout i po vhodném doplňku stravy, protože zejména u minerálních látek je někdy velmi obtížné je získat pouze z běžné stravy.
A na které vitamíny a minerály byste se měli zaměřit, pokud je Vaším cílem vysoká hladina testosteronu? Pojďme si představit hlavní hráče:
- Zinek
- Hořčík
- Vitamín D
- Selen
- Vitamín C
- Vitamín H
- Vitamín B6
Podpoř testosteron s našimi velmi silnými přírodními produkty.
4. Více sexu
Z našeho seznamu určitě nejpříjemnější způsob, jak zvýšit produkci testosteronu.
Vědci si stále lámou hlavu nad tím, jak přesně sex ovlivňuje hladinu testosteronu. Několik studií naznačuje, že existuje souvislost s pocitem dominance, síly, úspěchu, s feromony, dopaminem a vzájemnými doteky.
K dispozici je několik studií, které vliv sexu na testosteron potvrzují:
V jedné studii vědci změřili hladinu testosteronu ve slinách 44 mužům před vstupem do erotického klubu. Po odchodu jim byl odebrán další vzorek. Mužům, kteří měli v klubu sex, se hladina testosteronu zvýšila o 72 %. Oproti tomu druhá skupina mužů, kteří zde byli pouze „na čumendu“, zaznamenala zvýšení jen o 11 %.
Jiná studie zjistila, že starší muži, kteří mají sex častěji, mají také vyšší hladinu testosteronu v krvi.
Z toho plyne jasná rada: dopřej si více sexu.
5. Buď úspěšnější!
V minulosti jsme lovili kořist, dnes lovíme peníze. Proto v nás obdržení tučné sumy vyvolává dobrý pocit – a peníze mají na testosteron velmi pozitivní vliv.
V jedné studii mladých obchodníků na burze se zkoumal vliv úspěšného obchodu na hladinu testosteronu. Vědci zjistili, že pokud tito obchodníci zvýšili svůj zisk nad průměr, jejich hladina testosteronu vzrostla o 20 %. Jeden muž dokonce vydělával na burze peníze šest dní v řadě a díky tomu zaznamenal nárůst testosteronu o 78 %.
Zajímavý byl i fakt, že každé ráno, kdy mají muži přirozeně vyšší hladinu testosteronu, dosahovali také vyšších zisků.
I proto je vyšší hladina testosteronu často spojována s úspěšnými muži.
6. Neboj se tuků
Zapomeňte na staré poučky, že všechny tuky jsou nezdravé, způsobující obezitu a srdeční choroby.
Nové vědecké výzkumy potvrzují, že pokud pravidelně konzumujete správné tuky, mohou být dokonce zdraví prospěšné. Pro muže je to skvělá zpráva, protože příjem zdravých tuků je jedním z klíčových způsobů, jak podpořit hladinu testosteronu.
Pokud chcete z tuků získat maximální přínos pro svůj testosteron, musíte se zaměřit na celkový obsah tuků ve stravě. Tento podíl by měl být dostatečně vysoký (často vyšší, než si myslíte), ale samozřejmě má své limity, které byste neměli překračovat.
Pojďme se podívat na několik vědeckých studií na toto téma:
V jedné studii vědci zkoumali vliv různých nutričních faktorů na hladinu testosteronu před tréninkem u zdravých mužů. Analýza ukázala, že dieta bohatá na nasycené a mononenasycené mastné kyseliny výrazně zvýšila hladinu testosteronu. Naopak strava s vysokým obsahem bílkovin nebo polynenasycených tuků vedla ke znatelnému snížení hladiny testosteronu. Potvrzeno bylo také to, že dieta s vyšším obsahem tuků vedla ke zvýšení hladiny testosteronu.
Další studie prokázaly, že pokud tvoří tuky vyšší podíl vašeho kalorického příjmu (například 40 % oproti 20 %), budete mít také vyšší hladinu testosteronu.
V jiné studii vědci sledovali dva elitní hokejové týmy, kterým předepsali odlišné typy stravy. Jeden tým měl jídelníček složený ze 40 % tuků a 45 % sacharidů, zatímco druhý tým konzumoval 30 % tuků a 55 % sacharidů (poměr bílkovin byl u obou stejný). Během i po skončení studie se ukázalo, že skupina s vyšším podílem tuků měla také vyšší hladinu volného testosteronu.
Jak je z těchto výsledků patrné, pro podporu testosteronu jezte více nasycených a mononenasycených mastných kyselin a vyhýbejte se polynenasyceným tukům.
Zlatá střední cesta je udržovat denní příjem tuků na úrovni kolem 35 % až 40 % z celkového kalorického příjmu. Zbytek doplňte kvalitními bílkovinami a vhodnými sacharidy.
A nemusíte se obávat, že by vám nasycené tuky zvyšovaly riziko srdečních onemocnění nebo mrtvice. Tento mýtus byl moderní vědou opakovaně vyvrácen – neexistuje žádný reálný důkaz, který by takové tvrzení potvrzoval.
Věděl jsi, že produkty, které zvyšují testosteron, zvyšují zároveň i sexuální výkon? Zkus některé.

7. Dej si více sacharidů
V současnosti jsou velmi populární nízkosacharidové diety. Konzumujete pouze bílkoviny, zdravé tuky a minimum sacharidů – nebo se jim vyhýbáte úplně.
Tyto diety mohou být zdravé a často vedou k úbytku hmotnosti.
Pokud si ale nechcete „přidusit“ hladinu testosteronu na minimum, sacharidů se rozhodně nebojte. Právě naopak – pro tvorbu testosteronu jsou naprosto nezbytné. Podívejme se na několik studií, které tento fakt potvrzují.
V jedné studii výzkumníci rozdělili účastníky do dvou skupin. První skupina konzumovala stravu bohatou na sacharidy s nižším obsahem bílkovin, druhá naopak přijímala více bílkovin a méně sacharidů. Příjem tuků byl u obou skupin stejný. Po 10 dnech měla skupina s vyšším příjmem sacharidů o 36 % vyšší hladinu volného testosteronu a nižší hladinu stresového hormonu kortizolu ve srovnání s druhou skupinou.
Další studie sledovala dvě skupiny mužů, kteří absolvovali intenzivní trénink po dobu tří dnů. Rozdíl byl v jejich příjmu sacharidů: jedna skupina přijímala 60 % kalorií ze sacharidů, druhá pouze 30 %. Po skončení tréninku byla změřena hladina volného testosteronu a kortizolu. Muži s vyšším příjmem sacharidů měli více testosteronu a méně kortizolu než muži z druhé skupiny.
Co z toho plyne? Pokud cvičíte, je vhodné v tréninkové dny zařadit vyšší příjem sacharidů.
Pro podporu testosteronu je ideální konzumovat sacharidy zejména ze škrobové zeleniny. Skvělým příkladem jsou brambory, které lze připravit na mnoho chutných způsobů.
8. Nepřeháněj to s mlékem!
Při pohledu na složení mléka by se mohlo zdát, že je pro váš testosteron vhodnou potravinou. Obsahuje totiž kvalitní micelární kasein, zdravé tuky i sacharidy. Dále je mléko bohaté na vitamíny A, B1, B2, B12, D, cholin, vápník, hořčík a draslík.
Pokud se však na složení mléka podíváme podrobněji (zejména na plnotučné), zjistíme, proč bychom to s jeho konzumací neměli přehánět. Důvodem je obsah hormonů, zejména přirozeně se vyskytujícího estrogenu u savců.
V této 21denní japonské studii bylo zjištěno, že pití kravského mléka vedlo ke zvýšení hladiny estrogenu a progesteronu, což následně způsobilo snížení hladiny testosteronu u chlapců a mužů.
Pokud jste velkým milovníkem mléka, zaměřte se raději na nízkotučné varianty. Většina hormonů se totiž nachází v tukové složce mléka.
9. Konzumuj následující druhy potravin
Pokud byste rádi přidali do svého tělesného „motoru“ určitá „aditiva“ pro zvýšení hladiny testosteronu, určitě zařaďte do svého jídelníčku následující potraviny.
A které to jsou?
- Vejce
- Brokolice
- Avokádo
- Hovězí maso
- Česnek
- Špenát
- Mandle
- Para ořechy
- Olivový a extra panenský kokosový olej.
10. Cholesterol: Klíčová látka pro tvorbu testosteronu
Vypadá to, že existuje přímé spojení mezi hladinou cholesterolu v těle a hladinou testosteronu.
Průměrný muž dokáže syntetizovat přibližně 1–1,5 gramu cholesterolu denně, zatímco v jeho těle se přirozeně nachází asi 35 gramů cholesterolu uloženého v buněčných membránách. Čím více cholesterolu přijímáte ze stravy, tím méně jej musí tělo vyrábět v játrech, střevech a nadledvinkách.
Důležitým faktem je, že všechny steroidní hormony jsou tvořeny z cholesterolu. A i když si ho tělo dokáže vytvořit samo, jeho zvýšený příjem ze stravy má pozitivní vliv na hladinu testosteronu. Proto se nebojte zařadit do jídelníčku zdravé zdroje cholesterolu – například vejce, ryby nebo olivový olej.
11. Pij víc vody, podpoříš testosteron
Při nízkém příjmu tekutin začíná vaše tělo zpomalovat činnost endokrinního systému, a tím i tvorbu testosteronu.
Skutečností je, že většina z nás trpí dehydratací, a to i přesto, že máme téměř neomezený přístup k pitné vodě.
Chcete zvýšit hladinu testosteronu? Pijte více vody.
Balená voda je levná, a většina lidí může bez obav pít i vodu z kohoutku – záleží samozřejmě na tom, kde žijete.
12. Potraviny, které škodí tvému testosteronu
Pro maximální optimalizaci testosteronu se vyhněte jídlům uvedených v seznamu níže.
Jsou to:
- Lněná semínka a výrobky z lněných semínek
- Lékořice
- Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA)
- Máta, máta peprná, máta klasnatá
- Alkohol
- Trans-tuky
13. Sója? Rozhodně ne!
Kolem konzumace sóji panuje mnoho rozporuplných názorů, a jedním z často diskutovaných témat je její vliv na produkci testosteronu.
Vzhledem k vysokému obsahu fytoestrogenních isoflavonů (zejména genisteinu, daidzeinu a glyceteinu), se často uvádí, že sója může v těle vyvolávat účinky podobné ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Kromě vysokého obsahu isoflavonů je sója také považována za vysoce strumigenní látku – to znamená, že může narušovat funkci štítné žlázy. Potlačená činnost štítné žlázy je jedním z hlavních faktorů spojených s nízkou hladinou testosteronu u mužů.
Sečteno a podtrženo: Sója je hotová katastrofa pro produkci testosteronu ve vašem těle (alespoň podle dostupných studií).
PRO MAXIMÁLNÍ SLEVU
ZADEJ KÓD: TESTO25
14. Vysokointenzivní trénink = vyšší testosteron
Pokud chcete zvýšit hladinu testosteronu a zároveň spálit tělesný tuk, je pro vás vysoko intenzivní cvičení (HIIT) skvělou volbou.
Díky výbušné povaze těchto cviků, jejich krátkému trvání, aktivaci rychlých svalových vláken a zvýšené produkci kyseliny mléčné – bez dlouhé námahy, která by mohla zvyšovat hladinu stresového hormonu kortizolu – dokáže vysoce intenzivní trénink HIIT výrazně podpořit tvorbu testosteronu ve vašem těle, spolu s DHEA a růstovým hormonem (studie, studie, studie).
Příklady těchto tréninků jsou:
- Sprinty na rovině
- Sprinty do kopce
- Kruhový trénink
- Vysokointenzivní cyklistika
15. Zaměř se na silový trénink
Pokud chodíte do posilovny, zaměřte se na těžké silové cviky. Cvičte dřepy, mrtvé tahy, bench-press a tlaky s velkou činkou. Tyto komplexní cviky zapojují celé tělo, což vede ke zvýšené produkci testosteronu.
Vaším cílem by měla být spíše vyšší zátěž s nižším počtem opakování. Čím silnější budete, tím více testosteronu vaše tělo přirozeně vytvoří.
Věděl/a jsi, že ke cvičení a nakopnutí testosteronu mohou velmi silně pomoci některé doplňky stravy?
16. Méně vytrvalosti, více testosteronu
Vytrvalostní sporty a dlouhé formy kardia nejsou ideální pro váš testosteron – naopak, podporují zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu.
Výzkumy ukazují, že vytrvalostní cyklisté a běžci mají výrazně nižší hladinu testosteronu než lidé, kteří žádný sport neprovádějí. Podle několika dalších studií bylo prokázáno, že vytrvalostní běžci mívají hladinu testosteronu hluboko pod průměrem (studie, studie, studie).
Mnohem vhodnější než dlouhé vytrvalostní aktivity jsou lehké formy pohybu, jako například dlouhé procházky nebo horská turistika. Nejlepším typem cvičení pro podporu testosteronu je samozřejmě vysokointenzivní trénink, ale pokud dáváte přednost klidnějšímu pohybu, pomalá chůze je mnohem prospěšnější pro vaši hladinu testosteronu i kortizolu než vytrvalostní sporty.

17. Studená sprcha pro vyšší testosteron
Testosteron je produkován v mužských varlatech, která by neměla být vystavována teplému prostředí – i proto se nacházejí mimo tělo.
Pokud tedy chcete zvýšit svou hladinu testosteronu (a zároveň ušetřit za teplou vodu), začněte se studenými sprchami. Tento jednoduchý trik používali už ruští vzpěrači, kteří si před soutěžemi chladili své „nádobíčko“ ledem, aby zvýšili hladinu testosteronu a tím i svou sílu.
Nemusíte ale zacházet až tak daleko. Stačí si každé ráno a večer dopřát studenou sprchu.
18. S kreatinem k vyšším výkonům i testosteronu
Kreatin je jedním z nejrespektovanějších kulturistických doplňků už od samotných začátků moderní kulturistiky. Zatímco jiné „zázračné“ suplementy přicházejí a zase mizí, protože se jejich účinnost nikdy skutečně nepotvrdí, kreatin si drží svou pozici právem.
Kreatin je známý již desítky let – a to z prostého důvodu: o jeho účincích bylo napsáno nespočet studií a téměř všechny potvrzují jeho efektivitu. Navíc je podpořen ohromným množstvím pozitivních zkušeností od sportovců z celého světa.
Podle studie z roku 2010, prováděné na hráčích rugby, dokázal kreatin zvýšit hladinu DHT u těchto mužů o neuvěřitelných 56 %. DHT, tedy dihydrotestosteron, je forma testosteronu přeměněná enzymem 5α-reduktázou na mnohem silnější androgen. Jednoduše řečeno – DHT je „vylepšený“ testosteron s výrazně silnějšími androgenními účinky.
Další čtyřletá studie prokázala, že sportovci pravidelně užívající kreatin měli výrazně vyšší hladinu testosteronu než ti, kteří kreatin neužívali.
19. Sniž estrogen, získej více testosteronu
A proč je estrogen špatný?
Estrogen ve vašem těle zabírá místo, které by jinak patřilo testosteronu. Způsobuje gynekomastii (zvětšení prsní tkáně u mužů), ukládání tuku, nízké libido a náladovost.
Pokud máte v těle příliš mnoho estrogenu, podporujete tvorbu enzymu aromatázy, který přeměňuje váš testosteron na estrogen. A to rozhodně nechcete. Pokud je vaším cílem být chlap – a ne jen zženštilá verze muže – zaměřte se nejen na zvyšování testosteronu, ale i na snižování estrogenu.
Několik tipů jak snížit hladinu estrogenu v těle:
- Zbavte se tělesného tuku
- Cvičte silově
- Omezte používání plastových výrobků
- Pozor na parabeny
- Nakupujte BIO potraviny
- Dodejte tělu calcium D-glukarát
- Jezte košťálovou zeleninu
- Jezte citrusové plody
- Zkuste Macu
- Vyhněte se sójovým produktům
- Nepřehánějte to s alkoholem
- Mějte dostatek spánku
20. Zázvor
Je to ostrý druh koření, který je v mleté formě dostupný téměř v každém obchodě. Koupený prášek si můžete jednoduše rozmíchat ve vodě nebo přidat do čaje.
Jedná se o rychlý a levný způsob, jak zvýšit hladinu testosteronu.
Několik studií na zvířatech prokázalo, že zázvor dokáže zvýšit hladinu testosteronu téměř u všech samců v živočišné říši.
V jedné studii 75 ženatých mužů ve věku 19–45 let konzumovalo zázvor každý den (bohužel není uvedeno, jak velká dávka to byla). A jaké byly výsledky?
- Po 3 měsících pravidelného užívání se hladina testosteronu zvýšila o 17,7 %.
- Hladina luteinizačního hormonu (hormon podporující produkci testosteronu) se zvýšila o 43 %.
- V krvi všichni testovaných se o dost snížil výskyt volného toxického radikálu (malondialdehyd).
21. Probiotika
Probiotika jsou živé organismy, které příznivě ovlivňují vaši střevní mikroflóru.
Tyto přátelské bakterie se vyskytují v mnoha fermentovaných potravinách, jako jsou jogurt, kefír, acidofilní mléko, korejské kimchi nebo kysané zelí. Probiotika mají pro lidský organismus řadu prospěšných vlastností. Mezi nejdůležitější patří podpora metabolismu, imunity, hojení a omezení tvorby toxických látek v těle.
Jak ale probiotika souvisejí s testosteronem?
Za prvé jsou zdravá střeva úzce spojena s produkcí testosteronu. Lidé se slabou střevní mikroflórou mají větší sklon trpět nedostatkem vitamínů a minerálů, a tím také nízkou hladinou testosteronu.
Dále poslední studie ukazují přímý vztah mezi užíváním probiotik a nárůstem hladiny testosteronu. Například studie na krysách z roku 2014 využila probiotika běžně obsažená v jogurtu. Po skončení studie bylo zaznamenáno zvýšení několika důležitých faktorů úzce spojených se zdravím reprodukčního systému. U samců krys bylo naměřeno:
- zvýšení hladiny testosteronu
- zvětšení varlat
- zvýšení sociální dominance
- zlepšení počtu a pohyblivosti spermií
Další studie na hlodavcích tento fakt potvrdila – po pravidelném podávání probiotik došlo u samců ke zvýšení hladiny testosteronu.
Pokud to tedy s optimalizací testosteronu myslíte vážně, určitě zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny.
22. Ovládni řeč těla, ovládneš testosteron
Profesorka Harvardovy univerzity Amy Cuddy provedla studii o vlivu řeči těla na hladinu stresových a steroidních hormonů v lidském těle. Překvapením byla především rychlost, s jakou se hladina těchto hormonů může změnit.
Ve studii porovnávala rozdíly v hladinách hormonů mezi dvěma skupinami. Jedna skupina zaujala tzv. high power pózu (zabírání více místa, široký postoj, ruce za hlavou atd.), druhá tzv. low power pózu (překřížené nohy, zabírání méně místa, nejistý postoj, skloněná hlava atd.). Již po dvou minutách vědci zaznamenali u první skupiny nárůst testosteronu o 20 % a snížení stresového hormonu kortizolu o 25 %.
U druhé skupiny byly výsledky opačné – jejich hladina testosteronu klesla a hladina kortizolu vzrostla.
23. Hladovka? Když je správná, zvedne ti testosteron
Jedná se o proces, kdy necháte tělo delší dobu bez jídla a veškerý denní příjem kalorií přijmete během určitého časového okna. Například 16 hodin nejíte a všechno jídlo sníte během následujících 8 hodin. Podle několika studií může tento způsob stravování výrazně zvýšit hladinu testosteronu.
Dlouhou dobu jsme slýchali od různých fitness guru a odborníků na výživu rady typu „jezte každé 2–3 hodiny“. Tento styl stravování měl údajně podporovat správné fungování metabolismu. Současná věda však ukazuje, že frekvence jídel nemá na rychlost metabolismu žádný vliv. Nemusíte se tedy obávat ztráty svalů ani toho, že se vám veškeré jídlo uloží do tuku jako zásoba „na později“. Důležité je udržet dostatečný příjem kalorií a makroživin v rámci určitého období (například za den nebo týden).
V poslední době se objevilo několik zajímavých studií, které prokazují vliv krátkodobého půstu na androgenní receptory v těle a jejich zvýšenou citlivost na testosteron. Dokonce i po 10denním půstu se po přijetí prvního jídla hladina testosteronu zvýšila vysoko nad svou původní hodnotu.
24. Pozor na čaj – méně je někdy více
Zelený čaj je dlouhodobě považován za téměř zázračný nápoj. A není se čemu divit. Podle několika studií může pravidelná konzumace čaje snížit riziko určitých druhů rakoviny, působí jako ochrana proti cukrovce a zlepšuje kardiovaskulární zdraví. Některé výzkumy dokonce potvrzují, že konzumace zeleného čaje pomáhá spalovat tělesný tuk.
Pokud se ale na zelený čaj podíváme z pohledu hormonální rovnováhy, už to tak zázračně nevypadá.
- Zelený čaj obsahuje velké množství fluoridů a jejich nadbytek dokáže snížit hladinu testosteronu.
- Při injekčním podání antioxidantů zeleného čaje krysám došlo ke snížení testosteronu o 70 %.
- Podání velkého množství zeleného čaje samcům hlodavců vedlo ke snížení jejich testosteronu o 25 % až 78 %.
Zelený čaj není v malém množství na škodu a jeho pozitivní vliv je několikrát vědecky ověřen. Jenom si dejte pozor na zbytečné velké množství čaje, které můžou negativně ovlivnit Váš testosteron.
25. Jak kofein ovlivňuje testosteron
Dlouhou dobu byl kofein spojován s úbytkem testosteronu, a to hlavně z důvodu, že vyšší dávky kofeinu zvyšují hladinu kortizolu v těle. A jak už víme – více kortizolu znamená méně testosteronu.
Podle posledních studií však může být kofein pro testosteron naopak užitečný. Existuje několik výzkumů, které prokazují pozitivní vliv kofeinu na sílu a anaerobní výkon člověka (studie, studie).
Proto není překvapením, že mnoho lidí ve fitness centrech užívá ráno kofeinové přípravky před cvičením – a dělají dobře. Kofein před tréninkem má totiž pozitivní vliv na tvorbu testosteronu.
Několik vědeckých zjištění, která to potvrzují:
V jedné studii dokázalo 4 mg/kg kofeinu, užité hodinu před tréninkem, zvýšit hladinu testosteronu o 12 % u profesionálních atletů ve srovnání s placebem.
Jiná studie ukázala, že žvýkání kofeinové žvýkačky obsahující 240 mg kofeinu zvýšilo vyplavení testosteronu po cvičení o 14 % oproti placebu.
V další studii vědci podali testovaným osobám různé dávky kofeinu před cvičením (200, 400, 600 a 800 mg). Všechny skupiny zaznamenaly nárůst hladiny testosteronu po cvičení, přičemž nejvyšší zvýšení měly osoby, které dostaly 800 mg kofeinu (19 % nárůst testosteronu).
Kofein obecně zvyšuje hladinu kortizolu, což není pro váš testosteron ideální. Podle výše zmíněných studií to však neplatí pro kofein užitý před tréninkem – tehdy může hladinu testosteronu zvýšit, i přestože dojde k mírnému zvýšení kortizolu.